Ekologia

Troska o człowieka i środowisko jest strategicznym celem marki ŠKODA

We współczesnym świecie globalnych powiązań odpowiedzialność za środowisko i przyszłość następnych pokoleń stała się wyzwaniem szczególnej wagi. Dlatego strategicznym celem ŠKODY jest dostarczanie klientom samochodów, które są nie tylko bezpieczne, praktyczne i wygodne, ale także przyjazne środowisku. Dążymy do zminimalizowania zużycia paliwa i emisji spalin w naszych modelach korzystając z najbardziej przyjaznych środowisku, nowoczesnych technologii.

Wszystkie nasze silniki spełniają najbardziej rygorystyczne normy emisji, a dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, takim jak turbodoładowanie i bezpośredni wtrysk paliwa, zachowują wyjątkową dynamikę przy jednocześnie niskim zużyciu paliwa. Silniki diesla są wyposażone również w filtry DPF, a dla osób, które szukają najbardziej ekologicznych i oszczędnych w użytkowaniu modeli, opracowaliśmy specjalne wersje GreenLine.

Stawiamy na nieustanny rozwój, pracując nad nowymi rozwiązaniami, które w jeszcze większym stopniu będą przyjazne dla portfeli naszych Klientów i dla środowiska naturalnego. Przykładem takich działań jest program testowania dziesięciu egzemplarzy prototypowej ŠKODY Octavia Green E Line napędzanej prądem, którego wyniki zostaną wykorzystane przy projektowaniu przyszłych modeli o napędzie elektrycznym oraz hybrydowym.

Nasza troska o środowisko wykracza poza samo obniżanie w samochodach ŠKODA zużycia paliwa i emisji CO2. Mniej widoczne, ale równie ważne jest zachowanie najwyższych norm środowiskowych w procesie produkcji nowych samochodów i recyklingu starych. Staramy się zminimalizować wpływ naszej produkcji na środowisko i zapewnić najwyższy możliwy odzysk materiałów z naszych modeli.

Chociaż zwiększyliśmy naszą produkcję trzykrotnie od momentu fuzji z Grupą Volkswagen w 1991 roku, nie wzrósł całkowity poziom obciążenia środowiska, a w niektórych aspektach, takich jak zużycie wody i zanieczyszczenie powietrza, nawet znacznie spadł. Oczywiście, aby to osiągnąć niezbędne były ogromne inwestycje w zakresie ochrony środowiska. 10,3 mld CZK wydano na unowocześnienie elektrowni, budowę niezwykle nowoczesnej lakierni i stacji uzdatniania wody oraz inne cele związane z oszczędnym gospodarowaniem energią i minimalizowaniem wpływu na środowisko. Naszą zgodność z międzynarodowymi standardami ochrony środowiska potwierdza uzyskany certyfikat ISO 14001:2004.

Strategia minimalizacji pochłanianej energii przy produkcji samochodów, przejawia się na każdym polu działalności. Od tak podstawowych założeń, jak nowoczesna izolacja ścian ośrodków produkcyjnych, aż po ochronę przed degradacją wód gruntowych i ziem. Przy produkcji, używane są także materiały z recyklingu i nadające się do ponownego wykorzystania, wypełniając wizję odpowiedzialnej i nowoczesnej motoryzacji.

W ramach nieustających starań o zrównoważony rozwój, ŠKODA samodzielnie wyznaczyła sobie ambitny plan „GreenFuture”. Jego założeniem jest obniżenie do 2018 roku, aż o 25% ilości energii i wody potrzebnej do produkcji samochodów, generując przy tym jeszcze mniej zanieczyszczeń i jeszcze wydajniej korzystając z recyklingu. Program ten obowiązuje na każdym etapie tej skomplikowanej, globalnej operacji logistycznej, jaką jest produkcja, transport i sprzedaż samochodów.

 

POBIERZ PLIKI

CERTYFIKAT ISO 14001

CERTYFIKAT ISO 9001

POLITYKA FIRMY

RAPORT O ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJU 2011/12