Naprawdę mnie ująłeś

PLATFORMA CZY ZATRZASKOWE - CO WYBIERASZ?

Walka szaleje na forach i przy drinkach, dzieląc przyjaciół i rodziny. Są tacy co się wpinają. I ci, co korzystają z platform. Nie ma innych. Oba rozwiązania mają swoich zatwardziałych zwolenników, ale nie są wolne od wad.

TRACĄC PRZYCZEPNOŚĆ

Pewnego pięknego kwietniowego poranka kilka lat temu, wraz z przyjacielem przejechaliśmy się po szlaku w parku stanowym w Moraine, położonym w pięknym pogórzu Appalachów w zachodniej Pensylwanii.

Jak zwykle, pojawiłem się z moim normalnym zestawem zatrzaskowym. Mimo że przyjaciel zazwyczaj również jeździł w zatrzaskach, tego pięknego wiosennego poranka pojawił się z czymś zupełnie nowym na stopach. Zamiast normalnego zestawu zatrzaskowego miał on zupełnie wyglądającą parę platform.

“Hank”- powiedziałem. “Co jest z tymi butami? Masz problem ze swoimi pedałami? Chyba mam zestaw zapasowy w garażu.” On tylko się zaśmiał.

“Nie.” - odparł. “Przerzuciłem się na platformy. Sam powinieneś spróbować.” Nie byłem przekonany i wyraziłem to w słowach, których tu nie można zamieścić.

Obiecaliśmy sobie natomiast, że porównamy wrażenia po przejażdżce i wyruszyliśmy na szlak. Przez wykańczające sześc mil miałem trudność z dotrzymaniem mu tempa. Nawet nabiłem sobie siniaka, gdy nie mogłem odrzucić roweru po źle najechanej hopce. Może Hank miał jednak trochę racji jeżdżąc w butach.

STWORZONE DO GÓR, UKOCHANE PRZEZ ROWERZYSTÓW

Większość zainteresowania w platformach w ostatnich latach podsyciła jedna amerykańska firma, Five Ten Shoes. Buty te chwalone były przez zarówno profesjonalistów i amatorów z wielu różnych rowerowych dróg, nie tylko z powodu świetnej przyczepności, ale i unikatowego designu samego buta, który pomaga podtrzymać stopę i zachować jej prawidłową formę.

Five Ten Shoes założył Charles Cole, zapalony wspinacz i alpinista, który podczas samotnego wejścia na Steck Salathe w Yosemite w Kalifornii prawie zginął po poślizgnięciu się. Po straceniu przyczepności podczas zejścia do Obozu 4, Cole doszedł do wniosku, że wspinacze zasługują na buty, które mogą zachować ponadprzeciętną przyczepność w każdych warunkach bez poświęcania formy i trwałości.

Mimo że zaprojektowano je oryginalnie dla skałkarzy i wspinaczy, przez ostatnie dwie dekady buty Five Ten zdobyły popularność również wśród wszelkiej maści rowerzystów górskich, którzy poszukiwali doskonałej przyczepności opatentowanych przez firmę podeszew o zwiększonym tarciu i ich nierównanej trwałości.

NAJPIERW BEZPIECZEŃSTWO!

Zwolennicy platform często cytują bezpieczeństwo jako zaletę porzucenia pedałów zatrzaskowych. Zwłaszcza dla downhillowców może to być cecha ratująca życie, bo łatwiej jest zeskoczyć z roweru jeśli coś pójdzie nie tak. Freeriderzy również cenią połączenie zwinności i przyczepności, które zapewnia wiele nowych platform.

Wiele osób uprawiających cross-country również ceni sobie je z powodu ich niskiego profilu, mniejszej wagi i znaczącego podparcia stopy, które zmniejszają ryzyko problematycznych kontuzji stawów. Buty te również często wybierają rowerzyści, którzy już zrobili sobie krzywdę na zatrzaskach i potrzebują większej podpory i amortyzacji, zachowując jednocześnie silny, nieruchomy nacisk na pedały.

GEROLD SCHNEIDER CIĄGLE CORAZ SZYBSZY

Przez lata rowerzyści często zakładali, że pedały zatrzaskowe oznaczają wyższe prędkości i łatwiejszą jazdę. Platformy często widziano bezpodstawnie jako trudne w użytkowaniu i tylko dla hobbystów. Jednak rozwój technologii gumy doprowadził do wysypu butów do jazdy o doskonałej przyczepności i trwałości oraz większym skupieniu na technice, a nie złych nawykach.

PRZEŁAM TEN ZŁY NAWYK

Inni zwolennicy podkreślają, że skoro nie można oszukiwać przy ruchu w górę poprzez ciągnięcie pedału, płaskie buty, jak te firmy Five Ten, wymuszają wydajniejsze użycie bioder i mięśni brzucha podczas pedałowania. Rowerzyści ci często odkrywają po powrocie do zatrzasków, że stali się szybsi i lepsi technicznie.

Ustawienia zatrzaskowe są świetnie dla niektórych, inni (w tym ja) zauważą, że mogą one stworzyć kilka naprawdę złych nawyków u swoich użytkowników. Zbyt silne podciąganie przy ruchu nogi w górę może spowodować osłabienie ważnych mięśni w nodze. Rowerzyści, którzy mają problemy z kolanami i innymi stawami mogą również przerzucić się na platformy, aby wspomóc kurację pewnych kontuzji zazwyczaj spowodowanych nieodpowiednią techniką pedałowania.

ZAWĘŻAJ ODSTĘP

Nie trzeba już poświęcać sporo prędkości rzucając zatrzaski. Nowsze buty do jazdy górskiej, takie jak Five Ten, zawęziły odstęp pomiędzy prędkością zestawu zatrzaskowego a starymi platformami pokolenia naszych ojców.

Ale bez względu na to czego używacie: wracajcie bezpieczni!