Paliwa z biomasy

W czasach, w których troska o środowisko staje się sprawą priorytetową, ograniczenie powstawania gazów cieplarnianych to główny argument przemawiający za coraz bardziej powszechnym wykorzystaniem biopaliw. Dodatkowo uwagę zwraca fakt, że ich stosowanie przyczyni się do zmniejszenia uzależnienia od dostawców ropy naftowej oraz obniżenia zużycia paliw kopalnych.


Czym właściwie są biopaliwa?


To substancje wytwarzane z biomasy (źródło paliwa odnawialnego), których właściwości wykazują podobieństwo do benzyn i olejów napędowych, ale mają przy tym mniej szkodliwy wpływ na środowisko. Dzięki dyrektywom Parlamentu Europejskiego zapewniony został odpowiedni udział biokomponentów w rynku paliw transportowych. Dlatego też coraz więcej marek samochodowych wprowadza silniki przystosowane do wykorzystania paliw o coraz wyższej zawartości biokomponentów, jak bioetanol czy estry kwasów tłuszczowych. ​​


Co robi marka ŠKODA w trosce o środowisko?


​Marka ŠKODA produkuje obecnie silniki z zapłonem samoczynnym dostosowane do paliwa spełniającego europejską normę EN 590, z maksymalną domieszką 7% objętościowo biokomponentów. Ponadto wszystkie silniki marki są technicznie przygotowane do stosowania paliw o zawartości biokomponentów do 10%. Dzięki temu marka ŠKODA wykazuje proekologiczne myślenie, a jej szybkie reakcje na planowane zmiany dyrektyw unijnych gwarantują, że Klienci nie odczują problemów z eksploatacją pojazdów.

Paliwo E10 o zawartości 10% bioetanolu, zgodne z normą EN 228 można bez problemu stosować we wszystkich benzynowych modelach ŠKODY począwszy od modelu Octavia I. Natomiast modele ŠKODA Felicia/Felicia Combi/Pickup z silnikiem 1,3 l mogą zostać przystosowane do jego używania poprzez dokonanie niewielkiej modyfikacji układu zasilania. Ponadto, dla modelu Octavia przygotowno silnik 1,6 MPI o mocy 75 kW (102 KM) spełniający wymogi Euro5, przystosowany do paliwa E85 (o zawartości 70-85% etanolu w benzynie) - obecnie jest on oferowany jedynie na rynku szwedzkim, ale istnieje możliwość, by rozszerzyć tę ofertę na inne rynki.​


Możliwość stosowania biopaliw* w silnikach z zapłonem samoczynnym

* Możliwość stosowania dowolnego bioestru zgodnego z normą EN 14214 (np. B20, B100) oraz w dowolnych proporcjach z olejem napędowym, zgodnym z normą EN 590.

** Kod literowy silnika można odczytać z obudowy silnika lub ze specjalnej wklejki na podłodze bagażnika lub na wewnętrznej stronie okładki książki serwisowej. Jest także zapisany jako cyfry od 3 do 5 w drugim wierszu pozycji D2 w dowodzie rejestracyjnym.

*** Tylko pojazdy ze specjalnym pakietem 2G0. Symbole pakietów wyposażenia znajdują się na wklejce na podłodze bagażnika lub na wewnętrznej stronie okładki książki serwisowej.