Komfort i pewność prowadzenia

Bezpieczeństwo na poważnie

Jednym z głównych celów ŠKODY jest zaoferowanie wszystkim pasażerom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Nasz rozwój koncentruje się przede wszystkim na bezpieczeństwie aktywnym, które pomaga zapobiegać wypadkom i sytuacjom wysokiego ryzyka. Oprócz tego, nie zapominamy o bezpieczeństwie biernym, czyli zdolności do minimalizowania skutków zderzenia - sztywna konstrukcja nadwozia jest tutaj kluczowa. Wraz z poduszkami bezpieczeństwa i szeregiem nowoczesnych systemów, każda ŠKODA jest godna zaufania na drodze. Bezpieczny samochód świetnie nadaje się na auto rodzinne. ŠKODA ma w swojej ofercie modele dla małych i większych rodzin. Więcej dowiesz się o nich na stronie Samochód rodzinny ŠKODA.

System ESP – elektroniczna stabilizacja toru jazdy

​System ESP stabilizuje tor jazdy i pomaga każdemu kierowcy opanować samochód podczas poślizgu. ESP czuwa nad zachowaniem auta, a gdy wykryje uślizg przednich lub tylnych kół, natychmiast reaguje. Dla większej skuteczności współpracuje on m.in. z systemami ABS i ASR, co w razie poślizgu powoduje ograniczenie momentu obrotowego silnika i przyhamowanie odpowiednich kół. Dzięki ESP jazda po mokrej nawierzchni i pokonywanie zakrętów staje się łatwe i przyjemne.​

ESP stanowi doskonałą pomoc podczas wyjścia z poślizgu, lecz to wciąż na kierowcy spoczywa obowiązek bezpiecznej i rozsądnej jazy. Tylko w parze z jego maksymalną koncentracją ten system sprawdzi się w stu procentach.


Hamulec antykolizyjny - Multicollision Brake


Multicollision Brake jest częścią systemu ESP – stanowi dodatkowe zabezpieczenie, które automatycznie dohamowuje samochód po wykryciu kolizji, aby zapobiec kolejnym wypadkom.

System ABS

System ABS pomaga utrzymać samochód pod kontrolą w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy kierowca gwałtownie hamuje – jego bardzo szybkie działanie skutecznie zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania na śliskiej nawierzchni. Pozwala to zachować sterowność i np. bezpieczniej ominąć przeszkodę.​

Podczas hamowania ABS stale porównuje dane z czujników prędkości w każdym kole i, w przypadku zablokowania któregoś z nich, obniża ciśnienie w układzie hamulcowym, by koło dalej mogło się toczyć.

Wtedy sygnał z czujnika prędkości koła zmienia się ponownie, a system błyskawicznie uznaje, że koło znów jest odblokowane. ABS jest w stanie dokonać aż 16 takich operacji na sekundę.


ABS składa się z:


  • elektronicznej jednostki sterującej,
  • czujników prędkości kół,
  • hydrauliki.

Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDS)

Na drodze o różnej nawierzchni z każdej strony, na przykład suchym asfalcie z jednej i śniegu z drugiej, kierowca doceni Elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego. System ten współpracuje z czujnikami ABS, co pozwala na wykrycie poślizgu jednego koła i zastosowanie określonej siły hamowania, aby dopasować jego prędkość do pozostałych kół. EDS kieruje również moment obrotowy na koło o lepszej przyczepności, ponieważ jest ono w stanie przenieść wtedy większą moc na nawierzchnię. ​

Pozostałe funkcje bezpieczeństwa

  • XDS+ - zaawansowana blokada mechanizmu różnicowego, która poprawia trakcję i pozwala na zachowanie większej dynamiki jazdy na łukach. W rezultacie, kierowca może pewnie i bezpiecznie pokonywać ostre zakręty.
  • Wspomaganie nagłego hamowania – podczas gwałtownego hamowania układ hamulcowy zwiększa ciśnienie w hamulcach, co pozwala kierowcy szybciej zatrzymać auto w awaryjnych sytuacjach.
  • MSR – podczas hamowania silnikiem pomaga kierowcy zachować przyczepność.
  • ASR – pozwala płynnie ruszać i przyspieszać oraz nie dopuści do „buksowania” kół na śliskiej drodze.