25 lat ŠKODY FAVORIT RS 1600 H. Sześć sekund do setki.
25 lat ŠKODY FAVORIT RS 1600 H. Sześć sekund do setki.

25 lat ŠKODY FAVORIT RS 1600 H. Sześć sekund do setki.

11. 4. 2017

Święcący w tym sezonie swoje 30-lecie, pod wieloma względami przełomowy dla marki model Favorit, dość szybko okazał się również zupełnie efektywnym pojazdem sportowym. Debiut na arenie motosportu przeżył już w połowie 1988 roku, na trasie ojczystego Rajdu Szumawa. Załoga Berger – Petera uczestniczyła w nim w ramach testu, konwersja pojazdu dla grupy A nie posiadała bowiem jeszcze homologacji. Ta zaczęła obowiązywać z pierwszym dniem kolejnego roku i w tym sezonie FAVORIT pojawił się na trasach rajdów tak krajowych jak i zagranicznych. Szósta lokata w „generalce” fińskiego Hankiralli ’89 i jednoczesne zwycięstwo w klasie zapowiadały świetlaną przyszłość tej udanej konstrukcji.

Sześć sekund do setkiWyczynowy Favorit opracowany wspólnymi siłami fabrycznego działu motosportu i przedsiębiorstwa MTX Metalex – już tradycyjnie dla marki – powstał w odmianach rajdowej oraz torowej. Mimo stosunkowo nierozległych w stosunku do modelu seryjnego modyfikacji, w obu wykonaniach, okazał się niezwykle sprawną i wdzięczną w prowadzeniu maszyną, wyważoną i dojrzałą od pierwszych startów. Jeszcze w sezonie 1989 załapał się na ostatni rajd z kalendarza RMŚ a w 1990 uczestniczył (z sukcesami) w imprezach zaliczanych do Rajdowych Mistrzostw Świata, do pucharu Europy i – naturalnie – mistrzostw Czechosłowacji. W późniejszym okresie załogi zwinnych Favoritek sukcesywnie zdobywały punkty w zmaganiach nowopowstałej Formuły 2. Startowały w niej modele specyfikowane zgodnie z Grupą A i napędzane na jedną oś wolnossącymi silnikami o objętości do 2 litrów.

Rok 1992 przynosi jeszcze jedną niespodziankę w palecie wyczynowych odmian modelu FAVORIT, którą współtworzyła jeszcze niewymieniona wcześniej konwersja z najdrobniejszymi modyfikacjami, typowymi dla Grupy N. Był nią pojazd przygotowany dla możliwie otwartej na modyfikacje Grupy H i trudów wyścigów górskich oraz torowych. W pojeździe wykorzystano prototypowy silnik OHC własnej konstrukcji, pochodzący wprost z programu rozwojowego cywilnych jednostek napędowych nowej generacji. Te planowano początkowo wprowadzić do produkcji seryjnej na początku lat 90. Podrasowany wariant wyjściowo niespełna stukonnego silnika 1.6 OHC dysponował mocą 167KM i generował moment obrotowy 176Nm przy 5500 obr./min. Do uzyskania takich parametrów nie wykorzystywał nie tylko turbosprężarki czy kompresora, ale nawet układu wtrysku paliwa. Ten ostatni otrzymał w sezonie 1993, dodatkowo poprawiając swą imponującą sprawność.

Wydajny silnik połączono z sześciostopniową przekładnią przenoszącą moment obrotowy wyłącznie na oś przednią. Zmniejszona do 720kg masa całkowita kompletnego pojazdu (wobec 830 kg rajdówki Grupy A) pozwoliła na uzyskanie doskonałych parametrów trakcyjnych – czasu 6s potrzebnych do osiągnięcia „setki” i prędkości maksymalnej nawet 240km/h.

Samochód z załogą Kvaizar – Obermann – Samohýl rozgromił swą klasę w 24-godzinnym maratonie na torze Nürburgring. Jego domeną stały się wyścigi torowe i górskie a głównym zadaniem – zaakcentowanie sportowych sukcesów A – grupowych Favoritek i – z całą pewnością także – handlowych, odmian zupełnie cywilnych. Niekiedy można go było spotkać w roli ciekawostki otwierającej rajd zaliczany do kalendarza mistrzostw Czechosłowacji – jak choćby na trasie Rajdu Jikov 1992 rozgrywanego w malowniczych okolicach Czeskiego Krumlowa. Dziś FAVORITA RS 1600 H można oglądać w depozycie lub w trakcie czasowych ekspozycji firmowego muzeum marki ŠKODA.

Dane techniczne samochodu ŠKODA FAVORIT RS 1600 H, Grupa H, 1992

silnik: rzędowy, czterocylindrowy, czterosuwowy; górnozaworowy OHC, chłodzony cieczą, blok silnika ze stopów lekkich, wał korbowy podparty w pięciu punktach, napęd rozrządu za pośrednictwem paska, umieszczony poprzecznie z przodu, napędzający koła przednie

średnica cylindra: 78mm, skok tłoka: 83,5mm, objętość skokowa: 1596 ccm

moc maksymalna: 167KM przy 6500 obr/min

maksymalny moment obrotowy: 176 Nm przy 5500 obr/min

skrzynia przekładniowa: sześciostopniowa, manualna, z możliwością konfiguracji przełożeń i zamiany zespołu przekładni głównej (różne przełożenia przekładni)

nadwozie: samonośne, stalowe, elementy kompozytowe i ze stopów lekkich, pięciodrzwiowe typu hatchback, jednomiejscowe (dla wybranych imprez dwumiejscowe), wzmocnione klatką bezpieczeństwa, szczelina w pokrywie silnika odprowadzająca ciepłe powietrze z komory napędu, spojler na pokrywie bagażnika o na bieżąco korygowanych kształtach, ostatecznie usunięty w sezonie 1993 – po optymalizacji charakterystyk jezdnych

układ hamulcowy: hydrauliczny, hamulce tarczowe obu osi, przednie wentylowane

układ kierowniczy: przekładnia zębatkowa, bezpieczna kolumna kierownicy

rozstaw osi: 2450 mm

masa własna: 720 kg

czas przyspieszenia 0-100 km/h: minimalny 6s

prędkość maksymalna: 210 do 240 km/h (zależnie od konfiguracji przełożeń)

ciekawostka: program rozwojowy niezwykle udanych silników OHC własnej konstrukcji został wstrzymany po fuzji marki z koncernem VW. Do napędu modeli Felicia użyto już koncernowych silników 1.6 OHC rodziny AEE o niższych parametrach.


dla ŠKODA PR Portal - Tomasz Orlik, Automobilista

fotografie – archiwum ŠKODA

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy