10 lat ŠKODY OCTAVIA SCOUT. Pionierski skauting.
10 lat ŠKODY OCTAVIA SCOUT. Pionierski skauting.

10 lat ŠKODY OCTAVIA SCOUT. Pionierski skauting.

2. 5. 2017

Turyńska prezentacja prasowa kolejnej odmiany bestsellerowej OCTAVII drugiej, koncernowej generacji, przeprowadzona w pierwszych tygodniach 2007 roku, była dla motoryzacyjnego świata sporym zaskoczeniem. Jeszcze nie wybrzmiały echa wprowadzenia do produkcji pełnokrwistej wersji RS (2005) oraz szlachetnej Laurin & Klement (2006), a najlepiej sprzedający się model czechosłowackiego producenta wkraczał na kolejne terytorium. OCTAVIA SCOUT, o której pierwsze informacje trafiły do mediów latem 2006 roku, celowała w klientów aktywnych i dynamicznych, dążąc wyraźnie w kierunku coraz popularniejszego segmentu samochodów typu SUV.

Pionierski skauting

Wypada tu przypomnieć, że reprezentujący w pełni wspomniany segment rynku model YETI był na początku 2007 roku w fazie przygotowań, ukoronowanych startem produkcji w maju 2009 roku. I choć OCTAVIĘ SCOUT pokazano już na paryskim salonie samochodowym A.D. 2006, to dopiero publikacja cenników i rozpoczęcie przyjmowania zamówień w listopadzie tego roku ostatecznie zweryfikowały ją jako wersję produkcyjną a nie jedynie studyjną.

Bazą dla OCTAVII SCOUT stała się OCTAVIA COMBI 4x4, rozchwytywana zwłaszcza w rejonach górskich Europy i już tradycyjnie wykorzystywana także przez niezliczone firmy i organizacje wymagające od kompaktowego pojazdu połączenia możliwie dużej ilości przestrzeni ze skuteczną trakcją i odpornością na bardziej wymagające warunki eksploatacji. SCOUT serwował do tego dodatkową porcję stylu i terenowych umiejętności. Odpowiednio zwiększyły się kąty natarcia i zejścia. Układ napędowy zabezpieczono od spodu solidną osłoną. Nadwozie zdobił utylitarny zestaw stylizacyjny, pełniący jednocześnie funkcję ochronną podczas przepraw poza utwardzonymi szlakami.

Wnętrze pojazdu wyróżniały specjalne obicia tapicerskie utrzymane w tonacji SCOUT Onyx. Oryginalną, standardową, siatkowaną tkaniną można było zastąpić za dopłatą o tapicerkę typu Alcantara, kombinowaną ze skórą oraz skajem. Wyjątkowym elementem wyposażenia kabiny wersji SCOUT był – znany z rasowych pojazdów terenowych – uchwyt umieszczony na desce rozdzielczej i przeznaczony dla pasażera.

Dostawy ŠKODY OCTAVIA SCOUT rozpoczęto w marcu 2007 roku na wybrane, choć zupełnie liczne rynki. Samochód stał się skuteczną alternatywną dla licznych pojazdów wielozadaniowych. Przekonywał równie dobrymi możliwościami trakcyjnymi w lekkim terenie punktując wyraźnie lepszą dynamiką układu jednego, stabilnością i poręcznością na co dzień, w odniesieniu do znakomitej większości modeli wciąż raczkującego segmentu SUV. OCTAVIA SCOUT powstawała w filii fabryki macierzystej we Vrchlabi – srebrny egzemplarz z silnikiem TDI, skompletowany tam w dniu 10 marca 2008 roku został dwumilionowym egzemplarzem modelu w ujęciu koncernowym, czyli nieobejmującym produkcji pionierskiego modelu noszącego tę nazwę i wytwarzanego w latach 1959-71.

Sukces outdoorowej ŠKODY OCTAVIA zachęcił producenta do prezentacji kolejnych modeli z tym przydomkiem – chociażby ROOMSTERA SCOUT (premiera także w 2007) czy FABII COMBI SCOUT (2009). Jednak w tych przypadkach lista zmian ograniczała się jedynie do zmian stylistycznych i specyfikacyjnych przy jednoczesnym pozostawieniu niezmienionej techniki, korzystającej wyłącznie z napędu osi przednich i standardowego prześwitu. Prawdziwym symbolem czeskiego a następnie międzynarodowego skautingu stała się zatem OCTAVIA, oferowana w tej ciekawej odmianie także w najnowszej, właśnie zaprezentowanej, odsłonie.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy